nedeľa 31. októbra 2010

Čo o nás vedia alebo čo sme my nevedeli.

Všetko je na webe. A čo si myslíme, že nie je, aj tak je. Využívame rôzne aplikácie a neuvedomujeme si, aké stopy pri tom zanechávame. Bežne to asi nesledujeme, ale ak potrebujeme zistiť detaily ide to pomerne ľahko. 

Ako správcu školskej siete ma zaujal nástroj Google Toolbar. Testom sledovania už prešli domáce PC. Určite túto aplikáciu využijem aj v škole, kde sa pri počítačoch striedajú rôzni užívatelia. Pomocou podrobnej histórie sa dá zistiť aké stránky žiaci navštevujú, prípadne cez trendy vyhodnotiť najnavštevovanejšie z nich. Mimochodom domáci test dopadol na výbornú, iba slušné stránky. Dúfam, že v škole to bude podobné.
Keďže sa podieľam na tvorbe školskej webovej stránky aplikácia Google Analytics mi môže podať dôkladnejší obraz ako počítadlo umiestnené na stránke. Tento nástroj som nepoznala. Neviem, či to dokáže urobiť aj podrobnú analýzu prístupov na flash stránkach, no chystám sa to vyskúšať. Určite ma zaujíma koľko užívateľov v akom čase sleduje stránku. Rovnako aj to či sa o nás zaujímajú priamo alebo len sprostredkovane. Zaujímavá je aj možnosť vytvárania analýz podľa zadaných kritérií. Každopádne to môže napomôcť k zvýšeniu navštevovanosti stránky.

Pomocou jednotlivých  Google aplikácií, je možné získať iformácie, ktoré by nám užívatelia možno dobrovoľne neprezradili. Úprimne povedané nie vždy to musí byť príjemné, ale to už je riziko používania všetkých vymožeností internetu.

2 komentáre:

  1. Vyhľadávač google poskytuje veľa možností, mňa veľmi zaujala tvorba online dotazníkov pomocou googlu. Stačí, ak si spravíme konto a túto službu môžeme zdarma využívať. V otázkach si vyberáme typ odpovede a aj to, ako má byť dotazník vyhodnotený. Odkaz na vytvorený dotazník tak pošleme respondentom a na email nám príde výsledok dotazníka. Celá činnosť prebehne veľmi rýchlo a nám to ušetrí kopec času s vyhodnotením dotazníkov, nakoľko to google spraví za nás :-)

    OdpovedaťOdstrániť